Event: Godric 50th Anniversary Celebration Cross

Date: Sunday, 21 December 2003

Promoter: Eastern Cyclo Cross Association

Contact: Russell Parkins

Location: Click here for a map or here for a detailed map

Programme:

11:15Youth5.00
12:00Under 12Free
13:00S/V/J/W9.00

Results:

Sen/Jun/Vet/Women        Lap-o-meter        Youth        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 32 Chris Skinner Sen James Hay RT 10 laps in 57:58
2 1 Russell Parkins Sen X RT/Elmy Cycles +0:37
3 2 Carl Davey Sen X RT/Elmy Cycles +2:01
4 6 Nick Ainsworth Sen James Hay RT +4:18
5 22 Shaun Aldous Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +4:38
6 87 Dave Copland Vet Ipswich BC +5:27
7 118 Tom Morris Jun Anglia Sport +5:59
8 71 Mark Farrow Vet VC Norwich / Fitt Signs +6:05
9 72 Geoff Bores Vet Lea Valley Youth CC +1 lap +2:39
10 13 Stuart Chatting Sen Anglia Sport +1 lap +3:02
11 36 Ben Loaker Sen JT Cycles +1 lap +3:13
12 78 Bruce Robinson Vet Shaftesbury CC +1 lap +3:20
13 21 Mark Westrup Sen Gt Yarmouth CC +1 lap +5:01
14 79 John Terrell Vet Ipswich BC +1 lap +5:22
15 74 Chris Gooch Vet James Hay RT +1 lap +5:59
16 115 Paul Watts Jun Ipswich BC +1 lap +6:25
17 117 Kerrick Newstead Jun Ipswich BC +1 lap +6:29
18 9 Carlton Ainsworth Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +6:36
19 25 Colin Newstead Sen Ipswich BC +1 lap +6:57
20 35 Chris Guy Sen Eastern region velo +2 laps +0:10
21 76 Robert Smith Vet Ipswich BC +2 laps +1:02
22 34 Mark Careless Sen Unattached +2 laps +1:16
23 12 Matt Kyle Sen Basildon CC +2 laps +2:47
24 108 Dom Mingaye Vet Raf cc +2 laps +3:08
25 31 Barry Dack Sen Unattached +2 laps +3:39
26 107 Richard Emmerson Vet Flow racing +2 laps +4:06
27 33 Mike Carr Sen Unattached +2 laps +4:58
28 75 Ian Poole Vet Mildenhall CC +2 laps +5:04
29 39 Tim Guy Sen Unattached +2 laps +7:12
30 37 Mathew Sellers Sen Unattached +2 laps +7:19
31 82 Paul Harris Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +2 laps +7:34
32 86 Simon Larbey Vet Mildenhall CC +3 laps +2:34
33 109 Stuart lifford Vet Ipswich bicycle club +3 laps +4:17
34 93 Alan Chapman Vet Mildenhall CC +3 laps +6:34
35 102 Brian Foster Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +3 laps +8:41
36 132 Karin Newby Ladies Diss & District CC +4 laps +3:25
- 7 Ian Newby Sen Diss & District CC DNF
- 29 Scott Moroschan Sen Unattached DNF
- 38 Terry Smith Sen Unattached DNF
- 73 Chris Jillings Vet Ipswich BC -
- 110 Ian Warnes Vet Streetlife DNF
- 112 Steven Griffiths Jun Lea Valley Youth CC DNF

Youth        Lap-o-meter        Sen/Jun/Vet/Women        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 1 Andrew Griffiths Youth Lea Valley Youth CC 5 laps in 34:12
2 6 James Jackson Youth Lea Valley Youth CC +1:11
3 2 Carl Harris Yth U14 Eastern Region Velo/Bianchi UK +4:44
4 10 Joseph Perrett Yth U14 Lea Valley Youth CC +5:26
5 19 Dominic Schils Youth Interbike/Boyer/Eddy Merckx/Diavolo/Schils +6:04
6 9 Claire Larbey Youth Mildenhall CC +1 lap +0:20
7 13 Mark Chapman Youth Mildenhall CC +1 lap +1:04

Under 12        Lap-o-meter        Sen/Jun/Vet/Women        Youth

Position Number Name Category Team Time
1 1 Mathew Cook 11 Mildenhall CC 6 laps in 11:19
2 2 Luke Newby 11 Diss & District CC +0:50
3 4 Cara Ainsworth 10 Eastern Region Velo/Bianchi +1 lap +0:44
4 22 James Arden 7 Norwich ABC +2 laps +0:02
5 20 Alwyn Newstead 7 Ipswich BC +2 laps +2:19

Back to fixture list