Event: Thorndon Cross

Date: Sunday, 14 September 2003

Promoter: Ipswich BC

Contact: John Adams 01473 724285(h) 07747 651924(m)

Location: Kerrison Centre, Thorndon, Nr Eye, Suffolk. Click here for a map or here for a detailed map

Programme:

11:15Youth5.00
12:00Under 12Free
13:00S/V/J/W9.00

Results:

Sen/Jun/Vet/Women

Position Number Name Category Team Time
1 2 Carl Davey Sen X RT/Elmy Cycles 11 laps in 56:38
2 36 Hugo Hocknell Sen St Ives CC +0:37
3 30 Chris Skinner Sen James Hay RT +0:38
4 7 Ian Newby Sen Diss & District CC +1:04
5 1 Russell Parkins Sen X RT/Elmy Cycles +1:41
6 14 Carl Thompson Sen X RT/Elmy Cycles +2:58
7 22 Shaun Aldous Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +3:04
8 3 Glenn Stanford Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +3:09
9 6 Nick Ainsworth Sen James Hay RT +4:37
10 73 Chris Jillings Vet Ipswich BC +5:26
11 31 Ben Spashett Sen XRT Elmy +1 lap +0:10
12 87 Dave Copland Vet Ipswich BC +1 lap +0:21
13 71 Mark Farrow Vet VC Norwich / Fitt Signs +1 lap +0:39
14 74 Chris Gooch Vet James Hay RT +1 lap +1:00
15 13 Stuart Chatting Sen Anglia Sport +1 lap +1:28
16 33 Ben Paton Sen Anglia Sport +1 lap +2:39
17 21 Mark Westrup Sen Gt Yarmouth CC +1 lap +3:08
18 23 Neil Stevens Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +3:17
19 35 Jimmy Wright Sen Army CU +1 lap +3:34
20 92 Bob Pisolkar Vet Finsbury Park CC +1 lap +3:48
21 17 Michael Dunn Sen Unnattached +1 lap +3:50
22 112 Steven Griffiths Jun Lea Valley Youth CC +1 lap +4:03
23 32 Andrew Whelan Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +4:14
24 9 Carlton Ainsworth Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +4:15
25 37 Mark Careless Sen Unnattached +1 lap +4:43
26 117 Kerrick Newstead Jun Wolsey RC +1 lap +5:29
27 116 Abbie Thorrington Jun 53-12.com +1 lap +5:31
28 20 Ivan Burch Sen Interbike/Boyer/Eddy Merckx/Diavolo/Schils +1 lap +8:03
29 38 Dan Zagni Sen Ipswich BC +2 laps +0:15
30 81 David Young Vet Crest CC +2 laps +0:28
31 79 John Terrell Vet Ipswich BC +2 laps +0:40
32 76 Robert Smith Vet Ipswich BC +2 laps +3:01
33 28 Steve Grimwood Sen Ipswich BC +2 laps +3:05
34 115 Paul Watts Jun Ipswich BC +2 laps +4:08
35 15 Richard Sharpe Sen Mildenhall CC +2 laps +4:55
36 75 Ian Poole Vet Mildenhall CC +2 laps +5:14
37 86 Simon Larbey Vet Mildenhall CC +2 laps +6:20
38 34 Dave Tomlinson Sen Ipswich BC +2 laps +6:29
39 82 Paul Harris Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +2 laps +6:32
40 89 Kevin Howe Vet Team Flow Racing +3 laps +0:05
41 93 Alan Chapman Vet Mildenhall CC +3 laps +0:48
42 101 Stuart Lifford Vet Ipswich BC +3 laps +1:58
43 96 Dennis Reeve Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +3 laps +4:03
44 80 Robert Griffiths Vet Lea Valley Youth CC +3 laps +4:27
45 29 Steve Upson Smith Sen Plomesgate +4 laps +1:57
46 90 Anthony Perrett Vet Lea Valley Youth CC +4 laps +3:03
47 133 Katie Rossi Ladies Lea Valley Youth CC +4 laps +3:24
48 132 Karin Newby Ladies Diss & District CC +4 laps +3:46
- 77 Tim Butler Vet Ipswich BC DNF
- 95 Alan French Vet Corridori/Specialized RT DNF
- 102 Stuart Hocknell Vet St Ives CC DNF

Youth

Position Number Name Category Team Time
1 1 Andrew Griffiths Youth Lea Valley Youth CC 5 laps in 31:07
2 2 Carl Harris Yth U14 Eastern Region Velo/Bianchi UK +1:24
3 10 Joseph Perrett Yth U14 Lea Valley Youth CC +1:57
4 14 Jack Oelmann Youth Lea Valley Youth CC +4:52
5 4 John Price Yth U14 Lea Valley Youth CC +6:16
6 13 Mark Chapman Youth Mildenhall CC +1 lap +1:46
7 9 Claire Larbey Youth Mildenhall CC +1 lap +2:14
8 5 Jessica Rix Yth U14 Lea Valley Youth CC +1 lap +7:39
9 11 Caitlin Perrett Youth Lea Valley Youth CC +2 laps +0:46

Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 2 Luke Newby 11 Diss & District CC 8 laps in 14:52
2 14 Oliver Rossi 10 Lee Valley Youth CC +0:22
3 1 Mathew Cook 11 Mildenhall CC +0:52
4 5 Daniel Young 9 Lee Valley Youth CC +1:44
5 16 Dale Jackson 11 Lee Valley Youth CC +2:00
6 20 Alwyn Newstead 7 Wolsey RC +3 laps +1:27

Back to fixture list