Event: Mildenhall 50th Anniversary Cross

Date: Sunday, 12 October 2003

Promoter: Mildenhall CC

Contact: Ian Poole 07879 877480(m) ian.poole@tesco.net

Location: Nowton Park, Nowton Road, Bury St Edmunds. Click here for a map or here for a detailed map

Programme:

11:15Youth5.00
12:00Under 12Free
13:00S/V/J/W9.00
14:00TriathletesFree

Results:

Sen/Jun/Vet/Women

Position Number Name Category Team Time
1 7 Ian Newby Sen Diss & District CC 9 laps in 52:17
2 1 Russell Parkins Sen X RT/Elmy Cycles +0:22
3 3 Glenn Stanford Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +0:35
4 34 Martin Smith Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +0:53
5 14 Carl Thompson Sen X RT/Elmy Cycles +1:15
6 11 Robert Hunt Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1:28
7 6 Nick Ainsworth Sen James Hay RT +3:07
8 73 Chris Jillings Vet Ipswich BC +3:58
9 71 Mark Farrow Vet VC Norwich / Fitt Signs +4:16
10 77 Tim Butler Vet Ipswich BC +4:19
11 98 Craig Stevens Vet PCA Ciclos Uno +4:50
12 30 Joe Waller Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +4:51
13 88 Trevor Holmes Vet Diss & District CC +4:55
14 87 Dave Copland Vet Ipswich BC +5:43
15 118 Tom Morris Jun Anglia Sport +5:44
16 13 Stuart Chatting Sen Anglia Sport +5:46
17 74 Chris Gooch Vet James Hay RT +6:36
18 103 Donald MacGregor Vet Marie Curie +1 lap +0:05
19 17 Michael Dunn Sen Unnattached +1 lap +0:15
20 78 Bruce Robinson Vet Shaftesbury CC +1 lap +0:20
21 16 Kevin Barker Sen Southend Wheelers +1 lap +0:30
22 8 Neil Stevens Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +0:56
23 79 John Terrell Vet Ipswich BC +1 lap +1:01
24 21 Mark Westrup Sen Gt Yarmouth CC +1 lap +1:11
25 31 Zak Towler Sen Mildenhall CC +1 lap +1:13
26 9 Carlton Ainsworth Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1 lap +1:25
27 116 Abbie Thorrington Jun 53-12.com +1 lap +1:32
28 76 Robert Smith Vet Ipswich BC +1 lap +1:49
29 117 Kerrick Newstead Jun Ipswich BC +1 lap +2:58
30 107 Steve Newman Vet West Suffolk Whls +1 lap +3:14
31 29 Scott Moroschan Sen Unattached +1 lap +3:23
32 25 Colin Newstead Sen Ipswich BC +1 lap +3:27
33 32 Ian Hirst Sen St Ives CC +1 lap +3:30
34 12 Matt Kyle Sen Basildon CC +1 lap +3:50
35 104 Kerion Dunlea Vet PCA Ciclos Uno +1 lap +3:57
36 15 Richard Sharpe Sen Mildenhall CC +1 lap +4:06
37 33 James Dyke Sen Unattached +1 lap +5:21
38 108 Richard Emmerson Vet Flow Racing +1 lap +5:41
39 91 Vince Monk Vet Basildon CC +1 lap +6:13
40 106 Stuart Hocknell Vet St Ives CC +1 lap +6:20
41 75 Ian Poole Vet Mildenhall CC +1 lap +6:45
42 89 Kevin Howe Vet Team Flow Racing +1 lap +7:30
43 26 Paul Emmerson Sen Flow Racing +2 laps +0:10
44 115 Paul Watts Jun Ipswich BC +2 laps +0:21
45 82 Paul Harris Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +2 laps +0:21
46 93 Alan Chapman Vet Mildenhall CC +2 laps +0:46
47 86 Simon Larbey Vet Mildenhall CC +2 laps +1:02
48 105 Stuart Lifford Vet Ipswich BC +2 laps +2:55
49 133 Katie Rossi Ladies Lea Valley Youth CC +2 laps +5:50
50 131 Mandy Cook Ladies Mildenhall CC +2 laps +5:52
51 132 Karin Newby Ladies Diss & District CC +3 laps +3:19
- 35 Steve Newman Sen West Suffolk Whls DNF
- 100 John Connolly Vet Shaftesbury CC DNF

Youth

Position Number Name Category Team Time
1 2 Carl Harris Yth U14 Eastern Region Velo/Bianchi UK 4 laps in 29:19
2 18 Daniel Parker Youth Unattached +0:58
3 13 Mark Chapman Youth Mildenhall CC +7:33
4 9 Claire Larbey Youth Mildenhall CC +1 lap +0:47

Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 1 Matthew Cook 11 Mildenhall CC 9 laps in 14:34
2 2 Luke Newby 11 Diss & District CC +0:01
3 14 Oliver Rossi 10 Lee Valley Youth CC +0:56
4 17 Michael Dunning 11 Colchester Rovers +1 lap +0:37
5 3 Sam Bores 9 Lee Valley Youth CC +1 lap +0:50
6 4 Cara Ainsworth 10 Eastern Region Velo/Bianchi +2 laps +1:09
7 24 Ben Sturmen 9 West Suffolk Whls +3 laps +0:23
8 23 Sam Sturman 7 West Suffolk Whls +3 laps +0:24
9 21 Lewis Parker 9 Unattached +3 laps +1:44
10 20 Alwyn Newstead 7 Ipswich BC +4 laps +0:32
11 22 Kaley Ainsworth 5 Eastern Region Velo/Bianchi +4 laps +1:35
- 19 Luke Stevens 9 Unattached DNF

Back to fixture list