Event: Redgrave Cross

Date: Saturday, 13 December 2003

Promoter: Diss + District CC

Contact: Bob Hayward 01379 898726 bob.hayward@talk21.com

Location: Redgrave Activities Centre, Redgrave, Suffolk. Click here for a map or here for a detailed map

Programme:

11:15Youth5.00
12:00Under 12Free
13:00S/V/J/W9.00

Results:

The senior/veteran race and the junior/women's race ran concurrently but over different distances. Results are presented separately below but the lap-o-meter is combined for the two groups.

Senior/Veteran        Lap-o-meter        Jun/Women        Youth        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 2 Carl Davey Sen X RT/Elmy Cycles 13 laps in 51:32
2 1 Russell Parkins Sen X RT/Elmy Cycles +0:17
3 11 Robert Hunt Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +1:59
4 5 Nathan Miller Sen Anglia Sport +2:53
5 7 Ian Newby Sen Diss & District CC +3:25
6 22 Shaun Aldous Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +3:37
7 71 Mark Farrow Vet VC Norwich / Fitt Signs +1 lap +0:12
8 87 Dave Copland Vet Ipswich BC +1 lap +0:56
9 88 Trevor Holmes Vet Diss & District CC +1 lap +2:51
10 33 Ben Paton Sen Anglia Sport +1 lap +3:20
11 17 Michael Dunn Sen Unnattached +1 lap +3:43
12 72 Geoff Bores Vet Lea Valley Youth CC +1 lap +3:52
13 73 Chris Jillings Vet Ipswich BC +1 lap +4:02
14 79 John Terrell Vet Ipswich BC +2 laps +0:32
15 21 Mark Westrup Sen Gt Yarmouth CC +2 laps +1:14
16 25 Colin Newstead Sen Ipswich BC +2 laps +1:15
17 9 Carlton Ainsworth Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK +2 laps +2:41
18 12 Matt Kyle Sen Basildon CC +2 laps +4:20
19 35 Ben Larter Sen JT Cycles +2 laps +4:28
20 34 Chris Ridley Sen Maldon & Dist +3 laps +0:55
21 108 Mike Smith Vet Maldon & Dist +3 laps +3:16
22 86 Simon Larbey Vet Mildenhall CC +4 laps +0:03
23 32 Ian Dawson Sen CC Breckland +4 laps +0:47
24 93 Alan Chapman Vet Mildenhall CC +4 laps +6:21
25 107 Allan Holland Vet CC Breckland +5 laps +0:13
26 102 Brian Foster Vet Eastern Region Velo/Bianchi UK +5 laps +2:54
- 8 Neil Stevens Sen Eastern Region Velo/Bianchi UK DNF
- 31 Matt Carter Sen Epping Forest MBC DNF
- 103 Kerry Rochester Vet Epping Forest MBC DNF

Junior/Women        Lap-o-meter        Sen/Vet        Youth        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 115 Paul Watts Jun Ipswich BC 9 laps in 41:20
2 117 Kerrick Newstead Jun Ipswich BC @same time
3 119 Ben Tinkler Jun Airnimal Racing + 4:00
1 132 Karin Newby Ladies Diss & District CC +1 lap

Youth        Lap-o-meter        Sen/Vet        Jun/Women        Under 12

Position Number Name Category Team Time
1 2 Carl Harris Yth U14 Eastern Region Velo/Bianchi UK 5 laps in 22:19
2 18 Daniel Parker Youth Ipswich BC +1:16
3 14 Jack Oelmann Youth Lea Valley Youth CC +3:02
4 19 Dominic. Shils Youth Interbike/Boyer/Eddy Merckx/Diavolo/Schils +3:53
5 13 Mark Chapman Youth Mildenhall CC +1 lap +1:04
6 9 Claire Larbey Youth Mildenhall CC +1 lap +2:11
- 20 Emma Hurrell Youth CC Breckland DNF

Under 12        Lap-o-meter        Sen/Vet        Jun/Women        Youth

Position Number Name Category Team Time
1 1 Mathew Cook 11 Mildenhall CC 2 laps in 7:02
2 2 Luke Newby 11 Diss & District CC +1:03
3 3 Sam Bores 09 Lee Valley Youth CC +2:00
4 4 Cara Ainsworth 10 Eastern Region Velo/Bianchi +2:57
5 23 James Arden 7 Norwich ABC +4:13
6 22 Lewis Parker 9 Ipswich BC +4:32
- 24 Joan Tanous 7 Unattached DNF
- 25 Kieron Collins 5 Unattached DNF

Back to fixture list